Najnowsze wpisy, strona 21


lut 13 2023 Avison Young otwiera biuro w Zjednoczonych...
Komentarze: 0

Avison Young rozszerza globalny zasięg o Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), wchodząc we współpracę z firmą Zaad Capital.

W biurze partnerskim w Abu Dabi u sterów staną Simon Higgins, który obejmuje stanowisko CEO Avison Young ZEA oraz Paul Fanning, na stanowisku COO Avison Young ZEA.

Na terenie ZEA firma będzie świadczyć usługi doradztwa inwestycyjnego, w zakresie wycen oraz zarządzania aktywami, działając w sektorach biurowym, handlowym, hotelowym oraz magazynowym.

Mark E. Rose, Chair i CEO, Avison Young:

„Nawiązanie tej współpracy rozpoczyna ekscytujący etap w rozwoju Avison Young, gdy możemy wykorzystać nasze międzynarodowe doświadczenie, aby świadczyć usługi doradcze klientom na jednym z najbardziej dynamicznych i zaawansowanych rynków nieruchomości na świecie.”

Michał Ćwikliński, Principal, Managing Director w Avison Young w Polsce:

„Bardzo cieszy mnie, że konsekwentnie wzmacniamy naszą obecność w regionie EMEA. Ta strategia rozwoju pozwala nam świadczyć bardziej złożone i jeszcze lepiej dopasowane do potrzeb klientów usługi. Wierzymy, że nowe biuro Avison Young w Abu Dabi pomoże nam zachęcić inwestorów z ZEA do zintensyfikowania działań zakupowych na polskim rynku nieruchomości.”

Avison Young w regionie EMEA działa również w Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Irlandii, Izraelu, Niemczech, Polsce, Rumunii, RPA, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Rozszerzenie obecności o ZEA oznacza, że Avison Young świadczy usługi już w 17 krajach na całym świecie i planuje dalszą ekspansję.

 

lut 13 2023 Walter Herz zwycięża w konkursie CIJ AWARDS...
Komentarze: 0

Firma Walter Herz, świadcząca kompleksowe usługi doradcze w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce zyskała tytuł Najlepszej Lokalnej Agencji Roku 2022 w konkursie CIJ AWARDS. Wydarzenie organizowane jest przez Construction & Investment Journal, jeden z najbardziej znanych magazynów poświęconych branży nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej. W 2016 agencja została już uhonorowana przez CIJ EUROPE, zdobywając nagrodę w kategorii Rising Star of the Year.

- W ciągu ostatnich 6 lat ciężko pracowaliśmy, aby nie zawieść oczekiwań klientów i partnerów biznesowych. Stale rozbudowujemy zespół i podnosimy kwalifikacje oraz dokładamy wysiłku, aby zapewnić obsługę doradczą na jak najwyższym poziomie. Cieszymy się, że jury dostrzegło tempo rozwoju naszej firmy i progres, jaki przez minione lata dokonał się w naszej organizacji przyznając nam tytuł Best Local Real Estate Agency of the Year. Miejsce w gronie zwycięzców konkursu to dla nas ogromne wyróżnienie. Jesteśmy dumni, że udało nam się zdobyć tak prestiżową dla branży nagrodę. Chcemy serdecznie podziękować i wyrazić wdzięczność za wszystkie oddane na nas głosy - Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner, CEO w Walter Herz.

Nagrody zostały przekazane podczas uroczystej Gali, która odbyła się 2. lutego br. w Raffles Europejski Warsaw w Warszawie. W konkursie nominowanych było ponad 100 projektów, usług i firm z 10 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej w 21 kategoriach.

Od 22. lat w konkursie CIJ AWARDS nagradzane są firmy, inwestycje, projekty, nowatorskie koncepcje i rozwiązania wdrażane w branży w krajach regionu CEE. Polska edycja organizowana jest od 2002 roku. Zwycięzców wyłania jury, w skład którego wchodzą niezależni eksperci, działający w różnych obszarach sektora nieruchomości.

CIJ EUROPE dostarcza informacji o nowych projektach, transakcjach i inicjatywach firm, a także przekazuje komentarze, analizy, statystyki oraz informacje o najnowszych trendach na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej oraz na arenie międzynarodowej. Jest jednym z kluczowych źródeł informacji o branży deweloperskiej i budowlanej w regionie CEE.

Walter Herz od ponad 10 lat świadczy kompleksowe usługi doradcze w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Poza Warszawą, prowadzi oddziały regionalne. Zapewnia strategiczne wsparcie inwestorom, właścicielom nieruchomości, firmom oraz instytucjom, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Doradza w zakresie inwestowania i zarządzania projektami, jak również w procesach komercjalizacji i wynajmu oraz administrowania nieruchomościami. Walter Herz współpracuje z inwestorami prywatnymi i instytucjonalnymi, firmami deweloperskimi oraz funduszami inwestycyjnymi, zapewniając klientom szeroki dostęp do informacji, kontaktów i analiz rynkowych.

lut 13 2023 Magazyny w okresie adaptacyjnym
Komentarze: 0
Autor Bartłomiej Krzyżak, Senior Director, Investment w Avison Young

W 2021 roku pod względem zrealizowanego wolumenu sektor magazynowy zdecydowanie dominował na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wartość transakcji - około 3,2 miliardy euro - odpowiadała ponad połowie całkowitej wartości transakcji inwestycyjnych. W 2022 roku wynik sektora - 2 miliardy euro - zapewnił mu „jedynie” 34% udziału w całkowitym wolumenie transakcyjnym w Polsce.

Sektor w okresie adaptacyjnym

Teraz sektor magazynowy stoi w obliczu spowolnienia inwestycyjnego. Oczekiwania cenowe wobec produktów magazynowych są aktualnie najgorętszym przedmiotem wielu dyskusji. Właściciele chcą sprzedawać drożej niż kupujący planują nabyć, licząc na przeceny. Zatem od kilku miesięcy trwa proces adaptacyjny.

Dostrzec można już wyraźne obniżanie cen sprzedaży nieruchomości logistycznych, odzwierciedlone w wyższych stopach kapitalizacji. Różnica w jakiejś skali „rekompensowana” jest właścicielom czy deweloperom nienotowanymi dotąd wzrostami stawek czynszów bazowych. Takiej sytuacji doświadczamy zresztą w każdym sektorze, nie tylko magazynowym.

Rozpoczynanie nowych inwestycji jest obecnie utrudnione, podobnie jak w innych segmentach rynku, przez większe trudności z uzyskaniem finansowania projektów i jego wyższy koszt oraz mniejszą dostępność materiałów czy siły roboczej. Spodziewamy się jednak, że nowopowstające obiekty magazynowe powinny osiągnąć w tym roku pewien stan równowagi.

Transakcje dotyczące nieco starszych projektów magazynowych nadal będą indywidualnie rozpatrywane pod kątem wysokości czynszu i końcowej wartości za metr kwadratowy. A pozornie niższa stopa kapitalizacji wynikać będzie z większego potencjału danego projektu w momencie renegocjacji umów najmu.    

Więcej transakcji poza głównymi rynkami

Sektor magazynowy, podobnie jak biurowy i handlowy, charakteryzuje się obecnie znaczącym wzrostem transakcji poza głównymi rynkami. W sektorze magazynowym oznacza to wzrost udziału z 24% w całkowitym wolumenie sektora w 2021 roku do 40% w 2022 roku.

Inwestorzy zauważają potencjał rynków regionalnych, w szczególności zachodniej części Polski, w okolicy Szczecina, Gorzowa, Zielonej Góry i Legnicy. Na tych obszarach zrealizowane zostały inwestycje drogowe, które zapewniają sprawną komunikację, zarówno na terenie Polski, jaki i tranzyt na Zachód, poza granice kraju. Interesujące inwestycyjnie obiekty zlokalizowane są w pobliżu dużych ośrodków miejskich, co zapewnia łatwy dostęp do pracowników. Wszystko to przekłada się na atrakcyjność i płynność inwestycji w tych obszarach. W regionach inwestorzy mogą pozyskać ciekawe aktywa po nieco wyższych stopach zwrotu niż w głównych ośrodkach.

Skrupulatne analizy projektów

Z 2 miliardów euro zrealizowanych w sektorze magazynowym w 2022 roku, 42% przypadło w udziale transakcjom portfelowym. To sporo, ale mniej niż rok wcześniej, kiedy ich udział kształtował się na poziomie 63%. Spadek udziału transakcji portfelowych jest sygnałem, że inwestorzy dokładniej rozpatrują każdy indywidualny projekt, wybierając często tylko pojedyncze aktywa.

Przyglądając się liczbom, warto zwrócić uwagę, że jedna znacząca transakcja odpowiadała aż za 26% całkowitego wolumenu sektora magazynowego zrealizowanego w ubiegłym roku. Przejęcie przez CBRE IM portfela magazynowego Danica od Hillwood było drugą pod względem wartości transakcją odnotowaną w 2022 roku i trzecią największą w sektorze magazynowym w Polsce w historii rynku.

 

Avison Young
lut 10 2023 Walter Herz otwiera oddział w Trójmieście...
Komentarze: 0
Walter Herz otworzyła trójmiejski oddział, pokieruje nim Jarosław Zdzitowiecki, który objął w firmie stanowisko Associate Partner / Head of Tricity.

Nowy oddział Walter Herz rozpoczął działalność w Trójmieście z początkiem lutego br. Rozbudowa regionalnych struktur firmy wiąże się z realizacją przyjętej koncepcji biznesowej i planem rozwoju agencji, którego jednym z głównych założeń jest dalsze umacnianie pozycji Walter Herz na rynkach regionalnych. Trójmiejski oddział to druga, po Krakowie pozawarszawska filia firmy. 

Jarosław Zdzitowiecki, który stanął za sterami oddziału Walter Herz w Trójmieście jest odpowiedzialny za rozwijanie współpracy z klientami na północy Polski oraz rozbudowę zespołu firmy na Pomorzu. Zarządza rozwojem usług doradczych, świadczonych dla najemców, deweloperów i właścicieli powierzchni komercyjnych, a także obsługą inwestorów w regionie.

Szef trójmiejskiego oddziału Walter Herz przez ostatnie siedem lat był ściśle związany z podmiotami doradczymi prowadzącymi działalność w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Rynek trójmiejski należy do jego kluczowych obszarów specjalizacji. Jarosław Zdzitowiecki posiada doświadczenie zawodowe w obszarze usług doradczych świadczonych na rzecz najemców w procesach ekspansji, relokacji i renegocjacji umów najmu, jak i obsłudze wynajmujących, które zdobył prowadząc jako agent wyłączny procesy komercjalizacji i rekomercjalizacji kompleksów biurowych w regionie.

W trakcie kariery zawodowej pracował również w sektorze medycznym, budując od podstaw spółkę z branży prywatnych usług medycznych oraz w dziale prawnym jednej z większych instytucji finansowych w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Prawa i Dyplomacji w Gdyni oraz Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, gdzie ukończył dwuletni program Executive MBA, walidowany przez Erasmus University Rotterdam School of Management.

– Jestem przekonany, że doświadczenie i wiedza Jarosława Zdzitowieckiego o rynku trójmiejskim, profesjonalne podejście do realizacji projektów oraz duże kompetencje w ocenie i analizie potencjału rynku stanowią świetną bazę do budowania długofalowych relacji z klientami firmy na Wybrzeżu. Jestem pewien, że pokieruje nowym oddziałem w sposób, który gwarantuje pełną realizację strategicznych założeń dotyczących rozwoju biznesu w Trójmieście – mówi Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner, CEO w Walter Herz. 

– Serdecznie witamy na pokładzie Jarosława Zdzitowieckiego, który będzie kontynuował nasze dotychczasowe działania na rynku trójmiejskim w barwach Walter Herz. W Trójmieście prowadzimy działalność od wielu lat. Świadczyliśmy usługi doradcze w procesie poszukiwania powierzchni biurowych m.in. dla takich firm jak Fortum Marketing & Sales, Vowerk, czy Acaisoft. Wprowadzaliśmy najemców do największych kompleksów biurowych zlokalizowanych na rynku trójmiejskim, tj. Olivia Business Centre, Alchemia, czy Palio Office Park. Otwarcie oddziału firmy w regionie, którym zarządzał będzie tak wytrawny specjalista pozwoli w szybkim tempie znacznie poszerzyć zakres naszej aktywności w północnej części kraju – mówi Mateusz Strzelecki, Partner/Head of Tenant Representation w Walter Herz. 

– Cieszę się, że mam okazję uczestniczyć w budowaniu struktur firmy i możliwość rozwijania grupy klientów Walter Herz w Trójmieście. Praca w tak doświadczonym i wyjątkowym zespole jest dla mnie ogromną satysfakcją – mówi Jarosław Zdzitowiecki, Associate Partner / Head of Tricity w Walter Herz.

– Trójmiasto jest młodym, wciąż rozwijającym się rynkiem w sektorze nieruchomości komercyjnych, na którym procesy związane z nowymi projektami czy wynajmem powierzchni udaje się zwykle przeprowadzać w szybszym tempie niż na przykład w Warszawie. Pod względem inwestycyjnym na rynku biurowym w regionie dominują lokalne firmy deweloperskie, jak np. Torus. A nowi gracze, jak Cavatina, Skanska, czy Vastint mają możliwość zaproponowania dużych, często ponad rynkowych pakietów zachęt przy wynajmie powierzchni biurowych. Dzięki temu jest to rynek konkurencyjny, któremu nie grożą drastyczne wzrosty czynszów najmu – informuje Jarosław Zdzitowiecki. – Trójmiasto jest też częstym kierunkiem w drodze rozwoju firm, które poszukują odpowiedniej ilości utalentowanych ludzi i jednocześnie miejsca, które zachęciłoby potencjalnych pracowników do relokacji. To także od niedawna naturalny kierunek dla firm przenoszących biznes z Białorusi na obszar UE, a od 2022 roku także z Ukrainy. W oparciu o specyfikę trójmiejskiego rynku przygotowaliśmy odpowiednią strategię działania w regionie dla poszczególnych segmentów rynku nieruchomości oraz rynku inwestycyjnego – dodaje.     

Trójmiasto to czwarty, największy ośrodek biurowy w Polsce, oferujący ponad 1 milion mkw. nowoczesnej powierzchni z dominującą pozycją Gdańska, który skupia ponad 75 proc. zasobów biurowych w regionie. Z danych Walter Herz wynika, że w budowie na rynku trójmiejskim znajduje się około 75 tys. mkw. powierzchni biurowej. Współczynnik powierzchni niewynajętej przekracza w Trójmieście 13 proc. Stawki czynszowe za powierzchnie klasy A mieszczą się w przedziale od 12,5 EUR/m-c/mkw. do 15 EUR/m-c/mkw. netto. Wśród najemców biurowych przeważają firmy z sektora IT, SSC i BPO.

W trakcie realizacji na terenie Trójmiasta znajduje się budynek Officer i Waterfront w Gdyni oraz Punkt, Alzare Office, C300 Office i drugi budynek w kompleksie Matarnia Office Park w Gdańsku.

W 2022 roku w regionie oddany został m.in. biurowiec Format, K2, Alpha oraz drugi budynek w kompleksie Officyna i kolejny w biurowiec w Palio Office Park.

Walter Herz
sty 27 2023 Warszawskie biura wypełniają się najemcami...
Komentarze: 0
Popyt na warszawskie biura utrzymuje się na poziomie z czasu rynkowej hossy, mimo iż wielu najemców optymalizuje metraże

W 2022 roku popyt na biura w Warszawie przekroczył 860 tys. mkw. Najwyższa aktywność najemców widoczna była w pierwszym i ostatnim kwartale ubiegłego roku. Tradycyjnie najwięcej warszawskich biur zakontraktowały firmy z sektora finansowego, obsługi biznesu i szeroko pojętej branży IT. Największym zainteresowaniem najemców nadal cieszą się budynki biurowe zlokalizowane w centralnej strefie biznesu. Głównym kryterium wyboru dla najemców jest czas dotarcia pracowników do biura. Lokalizacje, które nie zapewniają dobrej komunikacji mają dziś bardzo słabe szanse na rynku, ponieważ dla pracodawców najważniejszy jest dziś dobrostan pracowników, ich komfort i zdrowie.

Optymalizacja powierzchni i nowe firmy

– W 2022 roku popyt na biura na warszawskim rynku utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie. Do najemców trafiła zbliżona ilość powierzchni jak w latach hossy rynkowej, przed pandemią. Wolumen najmu był o około jedną trzecią większy niż 2021 roku. Bardzo niska nowa podaż powoduje natomiast, że dostępność biur w Warszawie jest coraz mniejsza. W centralnym obszarze miasta nie ma możliwości wynajęcia dużej, liczącej kilka tysięcy metrów powierzchni biurowej w jednej lokalizacji – przyznaje Mateusz Strzelecki, Partner, Head of Tenant Representation w Walter Herz. – Ugruntowanie się hybrydowego stylu pracy sprawia, że firmy obecne na warszawskim rynku często redukują zajmowaną powierzchnię. Duże zapotrzebowanie na biura ze strony nowych, napływających do miasta firm powoduje jednak, że chłonność rynku jest rekordowo wysoka. Tym samym poziom pustostanów biurowych w Warszawie stale się obniża, a dostępność powierzchni z kwartału na kwartał jest coraz mniejsza – informuje Mateusz Strzelecki.  

Analitycy Walter Herz zauważają również, że rośnie popyt na elastyczne, współdzielone biura. Coworking przyciąga nie tylko firmy w początkowej fazę działalności, ale także duże przedsiębiorstwa i korporacje. Popyt na elastyczne biura potęguje niepewność rynkowa. Najemcy doceniają to, że powierzchnie typu flex nie wymagają nakładów inwestycyjnych i umożliwiają elastyczne warunki najmu.

Sektor stale zwiększa swoje zasoby. Warszawa skupia obecnie ponad połowę tego typu powierzchni dostępnej w kraju, dysponuje około 180 tys. mkw. elastycznych powierzchni, co stanowi jednak tylko drobny procent stołecznych zasobów biurowych.  

Budowa biur prawie stanęła

Jeśli jednak spojrzymy na realizację nowych inwestycji, warszawski rynek mocno wyhamował. Jak obliczają analitycy Walter Herz w 2022 roku w Warszawie oddanych zostało zaledwie około 230 tys. mkw. nowych biur. Stołeczne zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych zwiększyły się do niespełna 6,3 mln mkw. W budowie pozostaje zaledwie 180 tys. mkw. powierzchni. To więcej niż rok wcześniej, ale w porównaniu do przedpandemicznego 2019 roku, kiedy w trakcie budowy na warszawskim rynku było około 850 tys. mkw. nowych biur, spadek jest ogromny.   

Deweloperzy zapowiadają wprowadzenie kilku nowych projektów. Do budowy przygotowywane są m.in. inwestycje Upper One, T22, The Form, Fort 7, czy nowy biurowiec firmy Adgar Poland przy ulicy Marynarskiej 10. W trakcie realizacji pozostaje natomiast projekt Vibe i Drucianka Campus. Przy utrzymaniu obecnego popytu w stolicy to jednak kropla w morzu potrzeb. W przebudowie pozostaje natomiast m.in. kompleks Marynarska Business Park i Marynarska Point I usytuowane na Służewcu. Na terenie służewieckiego zagłębia biurowego modernizację ma przejść również budynek Antares.

Analitycy Walter Herz szacują, że w tym roku oddane zostanie w Warszawie zaledwie kilkadziesiąt tysięcy mkw. nowych biur. Z każdym miesiącem warszawski rynek zbliża się do  sytuacji, w której będziemy mieć do czynienia z niedoborem wolnej powierzchni do wynajęcia.

Rynek biurowy czekają też w tym roku nowe wyzwania. Podobnie jak inne sektory, musi liczyć się z rosnącymi kosztami utrzymania nieruchomości, co pociągnie za sobą podwyżki opłat eksploatacyjnych i indeksację stawek. Stąd już od dawna podejmowanych jest szereg działań, zarówno ze strony właścicieli budynków, jak i najemców, które mają na celu głównie ograniczenie zużycia energii.

Walter Herz