Najnowsze wpisy, strona 17


maj 29 2023 Walter Herz rozwija dział Doradztwa Inwestycyjnego...
Komentarze: 0

Walter Herz rozbudowuje dział Doradztwa Inwestycyjnego oraz Land Development od 6 lat. Jego zespół stale umacnia pozycję na rynku, rozwijając usługi w zakresie pozyskiwania, zabezpieczania i przygotowywania gruntów i projektów w sektorze handlowym, magazynowymi oraz mieszkaniowym pod względem formalno-prawnym i proceduralnym. W pracy nad każdym projektem poszukuje nowych szans wzrostu i dodatkowych wartości dla inwestorów.

Do sześcioosobowego obecnie działu Doradztwa Inwestycyjnego Walter Herz dołączył Daniel Rutkowski, który objął stanowisko Development Managera. Daniel jest związany z rynkiem nieruchomości od 8 lat. Karierę zawodową rozpoczynał w pracowni Kuryłowicz & Associates, następnie związany był z firmami Arcadis, Panattoni oraz Real Management. Zajmował się m.in. opracowaniem analiz rynku nieruchomości, sporządzaniem raportów technical due dilligence i analiz terenów inwestycyjnych, a także zarządzał procesami przygotowania inwestycji magazynowych. Studiował na kierunkach Architektura oraz Budownictwo na Politechnice Warszawskiej, a także ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej ze specjalnością z zakresu strategicznego rozwoju przedsiębiorstwa.

W Walter Herz Daniel Rutkowski będzie odpowiedzialny za poszukiwanie i pozyskiwanie projektów inwestycyjnych, opracowywanie analiz potencjału inwestycji oraz budowanie wartości nieruchomości. Zadba o formalne aspekty projektów, w tym pozyskiwanie WZ i decyzji środowiskowych. Będzie brał czynny udział w procesach doradczych dla klientów firmy.

– Cieszymy się, że Daniel rozpoczął pracę w naszej firmie. Nasz dział Doradztwa Inwestycyjnego rozwija się regularnie wraz ze wzrostem ilości realizowanych projektów. Wiedza i doświadczenie Daniela zdobyte we współpracy z inwestorami wzmocnią kompetencje naszego teamu, by mógł dostarczać najwyższej jakości, zintegrowane usługi doradcze, gwarantujące naszym partnerom biznesowym podejmowanie najtrafniejszych decyzji w dzisiejszym, wymagającym otoczeniu gospodarczym – mówi Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner, CEO w Walter Herz.

– Walter Herz stawia na budowanie długofalowych relacji w zespole i jest stabilną i rozpoznawalną na rynku marką, oferującą ambitne możliwości rozwoju. Mam ogromną satysfakcję, że teraz razem możemy budować ofertę doradczą dla podmiotów inwestycyjnych, wykraczającą poza zakres zapewniany zwykle na rynku. Efektywnie wspierać klientów w budowaniu biznesu, pokonując wyzwania, które stawiane są przed inwestorami w obecnym czasie – mówi Daniel Rutkowski, Development Manager w Walter Herz.

Po ponad 10 latach działalności Walter Herz jest wymieniana w rankingach jako jedna z wiodących firm doradczych w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce, czego potwierdzeniem są m.in. statuetki, jakie firma otrzymała w tym roku - CIJ Awards „Najlepsza Lokalna Agencja Roku 2022” oraz HOF Awards „Best of the best Local Agency 2023” – dla najlepszej agencji doradczej w Europie Środkowo – Wschodniej. Walter Herz zapewnia strategiczne doradztwo najemcom, właścicielom oraz inwestorom realizującym projekty we wszystkich segmentach rynku nieruchomości w kraju. Firma konsekwentnie rozbudowuje strukturę organizacyjną i zespół ekspertów. Siedem lat temu Walter Herz zainicjowała autorski projekt edukacyjny - Akademię Najemcy, w której na cyklicznie organizowanych seminariach stacjonarnych i webinarach szkoli najemców z całego kraju.

Firma Walter Herz wspierała procesy sprzedaży nieruchomości o wartości ponad 1 mld zł oraz doradzała przy realizacji inwestycji JV o wartości przeszło 500 mln zł. Doradcy Walter Herz brali udział w tworzeniu projektów, pozyskując przy tym finansowanie bankowe dla sektora PRS, hotelowego oraz inwestycji w segmencie student housing.

Walter Herz

maj 25 2023 Nowy kapitał, napływający do Polski celuje...
Komentarze: 0

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych inwestorzy szukają okazji


W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Wartość wolumenu inwestycyjnego w pierwszym kwartale 2023 spadła w Polsce o ponad 60 proc. licząc rok do roku, a na niektórych rynkach zachodnioeuropejskich nawet o 90 proc. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

– Zmiany w światowej gospodarce i drogie finansowanie projektów wyhamowały działania największych, międzynarodowych graczy. Mocno zmienił się bowiem rynek pieniądza. Wysokie koszty finansowania powodują, że fundusze nie mogą liczyć na optymalne zyski przy zakupie nieruchomości typu core. W przypadku tych aktywów oczekiwania cenowe właścicieli i potencjalnych nabywców są mocno rozbieżne. Stąd mniejsze zainteresowanie nieruchomościami prime i wyczekiwanie dużych podmiotów inwestycyjnych na stabilizację stóp procentowych, a tym samym, stóp kapitalizacji, które odzwierciedlałyby ich poziom. Najwięksi gracze przyjęli strategię wyczekiwania. Niestabilność rynków finansowych powoduje, że rośnie presja na obniżkę wycen aktywów. Większe możliwości niż rynek nieruchomości w Europie w obecnych warunkach stwarza inwestorom na przykład rynek amerykański – mówi Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner, CEO w Walter Herz.

W 2022 roku jedna trzecia inwestorów aktywnych w Polsce pochodziła z USA, a kolejną, największą grupę stanowił kapitał z Europy Zachodniej. – W 2023 roku nadal względną aktywność wykazują podmioty z USA, mocno osłabło natomiast zainteresowanie inwestowaniem ze strony firm z Europy Zachodniej, przede wszystkim z Niemiec. Polski rynek przyciąga natomiast nowych, lokalnych graczy z regionu CEE, którzy skupiają się na aktywach magazynowych i biurowych. W naszym kraju kupują teraz podmioty z Czech (Investika czy Trigea) oraz Węgier (Indotek czy Adventum) i pojawiają się nowi gracze, m.in. z Litwy jak fundusz Eika Asset Managment czy Lords AB. Ponadto, do Polski napływa nowy kapitał z krajów bałtyckich oraz Skandynawii – mówi Katarzyna Tencza, Associate Director Investment & Hospitality w Walter Herz.

Przede wszystkim zakupy oportunistyczne

Nieruchomości nabywają teraz głównie podmioty, które inwestują środki własne i firmy, które mają możliwość zdobycia finansowania w banku. Bartłomiej Zagrodnik zauważa, że na naszym rynku sporo inwestorów poszukuje okazji. – Inwestorzy nastawieni są na zakupy oportunistyczne. Nie ma jednak transakcji sprzedaży, do których właściciele byliby zmuszeni ze względu na presję i trudności finansowe. Inwestorzy z regionu Europy Środkowo – Wschodniej, którzy zastąpili obecnie podmioty inwestycyjne z Zachodniej Europy nie celują w zakupy portfelowe, ale poszukują pojedynczych nieruchomości, w które można zainwestować i w krótkim czasie podnieść ich wartość i rentowność – informuje.

W pierwszych trzech miesiącach 2023 roku inwestorzy ulokowali w Polsce najwięcej kapitału w nieruchomości z sektora magazynowego. Powodzeniem cieszył się też segment handlowy oraz warszawskie biurowce. Większość zainwestowanego kapitału pochodziła z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Znacznie mniejszy udział w wolumenie inwestycyjnym mieli gracze z USA i kapitał z Bliskiego Wschodu.

W pierwszym kwartale br. sektor przemysłowo-magazynowym zwiększył ponad dwukrotnie wolumen inwestycyjny w porównaniu r/r. Największym powodzeniem cieszyły się aktywa z rynku pierwotnego zlokalizowane głównie w zachodniej części kraju. Wśród sprzedających w tym segmencie rynku pozycję lidera nadal utrzymuje firma Panattoni. W początkach tego roku największą transakcją magazynową była sprzedaż Panattoni Campus we Wrocławiu o powierzchni 184 tys. mkw. do P3 za 138,5 mln euro.

W sektorze biurowym natomiast w pierwszym kwartale br. debiutujący na polskim rynku, litewski fundusz Eika Real Estate Fund, reprezentowany przez podmiot Eika Asset Management nabył od White Stone warszawski budynek Celebro. W skład portfela Eika wchodzą zdywersyfikowane w różnych segmentach nieruchomości zlokalizowane głównie na Litwie, ale inwestor wychodzi teraz na inne rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Transakcje w sektorze handlowym zdominowały w pierwszych miesiącach 2023 roku oportunistyczne zakupy pojedynczych, niewielkich obiektów, z których największą akwizycją była sprzedaż Atrium Molo Szczecin przez G City Europe za 46,3 mln euro. Wzięcie w tym roku miały regionalne parki handlowe, umożliwiające wzrost wartości po doinwestowaniu. – W sektorze hotelowym także poszukiwane są aktywa value-add, usytuowane w największych polskich aglomeracjach, ale rynek nie oferuje wielu tego typu nieruchomości na sprzedaż – przyznaje Katarzyna Tencza.

Magazyny nadal górą

W drugim kwartale br. nadal największym powodzeniem inwestorów cieszy sektor magazynowy. Panattoni sfinalizowało transakcję sprzedaży centrum logistycznego o powierzchni 33 tys. mkw. w Uniejowie, który jest czwartym obiektem w ramach campusu, który przeszedł w ręce LCN Capital Partners, inwestora inwestor private equity, prowadzącego działalność w Europie i Ameryce Północnej, z którym Panattoni współpracuje od lat. W kwietniu br. LCN Capital Partner nabył również produkcyjno-magazynowy obiekt BTS o powierzchni 30 tys. mkw. zrealizowany przez Panattoni w Tczewie.

Skandynawski fundusz NREP przygotowuje się natomiast do przejęcia udziałów 7R. W tej sprawie złożony został wniosek do UOKiK. Inwestor planuje umocnić swoją pozycję na polskim rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych. Spółka Nordic Strategies Fund V Limited Partnership z siedzibą w Luksemburgu, należąca do NREP ma w planach przejęcie kontroli nad 7R, która zrealizowała 1,8 mln mkw. powierzchni magazynowej w wielkopowierzchniowych parkach logistycznych w całej Polsce oraz magazynach miejskich pod marką 7R City Flex. Nasz kraj jest pierwszym rynkiem poza Skandynawią, na który wszedł NREP.

W sektorze biurowym natomiast pod koniec kwietnia br. Develia podpisała umowę sprzedaży za 69,3 mln euro warszawskiego biurowca Wola Retro ze spółką WR Office, należącą do funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Adventum Group.

Na rynku handlowym z kolei firma JWG Invest kupiła od międzynarodowego funduszu inwestycyjnego cztery obiekty handlowe - Starą Cegielnię w Szczecinie, Galerię Kosmos w Koszalinie, OK Centrum Wałbrzych i OK Centrum Strzegom.

Eksperci prognozują, że wartość transakcji w tym roku będzie jednak znacznie niższa niż w roku ubiegłym (5,8 mld euro). Główne wyzwania rynku inwestycyjnego to rosnące koszty finansowania i coraz bardziej restrykcyjne warunki udzielania kredytów, niedopasowanie oczekiwań cenowych kupujących i sprzedających oraz widmo spowolnienia gospodarczego w skali globalnej.

maj 22 2023 Walter Herz partnerem VI Regat Charytatywnych...
Komentarze: 0

Walter Herz, jedna z najbardziej uznanych firm doradczych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych została patronem VI Regat Charytatywnych organizowanych przez Rotary Club Gdańsk Centrum i Yacht Club Sopot.


W tym roku regaty odbędą się w dniu 10. czerwca. Ta widowiskowa rywalizacja będzie miała miejsce się na wodach Zatoki Gdańskiej, w bezpośredniej okolicy sopockiego mola, z którego będzie można obserwować zmagania zawodników. Regaty są wspaniałą okazją do wsparcia dzieci i młodzieży, którym pomaga Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej MROWISKO w Gdańsku, które jest beneficjentem tegorocznej zbiórki. Organizacja prowadzi placówki dziennego pobytu dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, w których realizowane są programy socjoterapeutyczne, psychokorekcyjne, psychoprofilaktyczne i psychoedukacyjne.

W zawodach ścigać się będą łodzie skonstruowane z ekologicznych materiałów, które cechuje wiele parametrów sprzyjających środowisku, dzięki wdrożeniu strategii zrównoważonego rozwoju przez RS Sailing, międzynarodowego projektanta, konstruktora i dostawcy łodzi żaglowych.

Walter Herz weźmie aktywny udział w rozgrywkach. W regatach firmę reprezentować będzie własny team. – VI Regaty Charytatywne, w których w szranki staną przedstawiciele polskiego biznesu to przede wszystkim świetna okazja do pomocy potrzebującym dzieciom i młodzieży. Ponadto, zawody stwarzają możliwość uczestnictwa we wspólnej zabawie i rywalizacji oraz nawiązania ciekawych relacji między uczestnikami. Udział w regatach firm, które są liderami rynku w swoich branżach sprawia, że impreza nabiera interesującego charakteru, a uzyskane środki mogą efektywnie pomóc potrzebującym. Chcielibyśmy zachęcić inne firmy, żeby także okazały swoje wsparcie dla tej szczytnej inicjatywy i wzięły udział w regatach – mówi Jarosław Zdzitowiecki, Associate Partner / Head of Tricity w Walter Herz.

Regaty zakończy party z rozdaniem nagród, które odbędzie się w siedzibie Yacht Clubu Sopot czyli restauracji Do Brzegu, zlokalizowanej przy sopockiej plaży.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest zgłoszenie drużyny do organizatora oraz opłacenie darowizny na rzecz Klubu Rotary Gdańsk Centrum.

Walter Herz

maj 17 2023 Walter Herz z nagrodą HOF Awards 2023
Komentarze: 0
Firma Walter Herz zdobyła tytuł Best of the Best Local Real Estate Agency of the Year w regionie Europy Środkowej i Wschodniej w konkursie CIJ EUROPE

Walter Herz, jedna z wiodących firm doradczych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych otrzymała nagrodę Best of the Best Local Real Estate Agency of the Year w konkursie HOF Awards 2023 organizowanym przez CIJ - Construction & Investment Journal, renomowany magazyn branżowy, dedykowanym rynkowi nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej.

Polska agencja wywalczyła nagrodę Best of the Best Hall of Fame Awards, stanowiącą ukoronowanie serii CIJ Awards organizowanych w poszczególnych państwach, w konkursie w którym zwycięskie firmy, inwestycje, projekty, nowatorskie koncepcje i rozwiązania wprowadzane w Europie Środkowej i Wschodniej nagradzane są na poziomie regionalnym. W tegorocznym wydarzeniu brały udział firmy i realizacje  z Czech, Polski, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Słowacji i Węgier.  

Walter Herz od przeszło 10 lat zapewnia strategiczne wsparcie najemcom, inwestorom oraz właścicielom nieruchomości. Działalność firmy obejmuje m.in. kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu najmu nieruchomości, zapewniające optymalizację kosztów i zabezpieczenie praw najemcy oraz strategiczne doradztwo przy zakupie inwestycji, prowadzenie projektów nakierowane na wzrost wartości, aż do sprzedaży aktywów.

Kilkudziesięciu doradców Walter Herz zaangażowanych jest w działania realizowane na ogólnopolskim rynku nieruchomości w sektorze biurowym, magazynowym, retailowym, PRS, hotelowym oraz land development. Agencja stale rozwija strukturę organizacyjną i tworzy oddziały regionalne. Dzieli się wiedzą o rynku w ramach autorskiego projektu edukacyjnego Akademia Najemcy Walter Herz.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że zostaliśmy laureatem najstarszego konkursu branżowego organizowanego w Polsce od 2002 roku. Tytuł Best of the Best Local Real Estate Agency of the Year , który zdobyliśmy w tegorocznym HOF Awards, organizowanym w regionie CEE jest dla nas inspiracją do dalszego rozwoju. Cieszymy się, że nasze zaangażowanie w działania, jakie prowadzimy w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce oraz wysiłek włożony w rozwój firmy zostały dostrzeżone i docenione przez międzynarodowe jury. Tak prestiżowa nagroda jest dla nas wielkim wyróżnieniem – mówi Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner, CEO w Walter Herz. 

Po raz pierwszy nagrodą CIJ EUROPE w kategorii Rising Star of the Year Walter Herz uhonorowana została w 2016 roku. Firma zyskała także tytuł Najlepszej Lokalnej Agencji Roku 2022 w konkursie CIJ AWARDS organizowanym w Polsce, a następnie zwyciężyła na poziomie regionalnym w Europie Środkowej i Wschodniej w konkursie podczas 8. edycji HOF Awards.      

Nagrody HOF Awards przyznawane są czołowym, profesjonalnym podmiotom działającym w sektorze nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie HOF Awards jest kontynuacją długiej tradycji przyznawania nagród branżowych CIJ Awards, które sięgają początkiem 2001 roku i obejmują obecnie Czechy, Polskę, Węgry, Rumunię, Serbię/SEE i Słowację.

CIJ EUROPE dostarcza informacji o projektach, transakcjach i inicjatywach podejmowanych przez firmy w Europie Północnej, Środkowej i Wschodniej, jak i na arenie międzynarodowej. Prezentuje analizy, statystyki oraz wiadomości i komentarze o nowych trendach na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie ECC. Jest jednym z kluczowych źródeł informacji o branży deweloperskiej i budowlanej w tym rejonie.  

Walter Herz
maj 12 2023 Rynek biurowy dryfuje na spokojnych wodach...
Komentarze: 0
Popyt w Warszawie spada, ale w regionach nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Niewielka aktywność deweloperów i brak nowych biur zaczyna doskwierać najemcom poszukującym powierzchni w stolicy

W centrum Warszawy jest coraz mniej dostępnych powierzchni biurowych. Współczynnik pustostanów na koniec 1Q 2023 roku spadł w centralnym obszarze biznesowym miasta do poziomu około 10 proc., co wygenerowało nieduży wzrost stawek czynszowych w najlepszych lokalizacjach.  

W pierwszych trzech miesiącach br. popyt utrzymał się w Warszawie na względnie stabilnym poziomie. Do najemców trafiło prawie 160 tys. mkw. biur, mniej niż w poprzednim kwartale i o 40 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Najwięcej powierzchni zakontraktowane zostało w centralnej strefie biznesu, która cieszy się od dawna największym wzięciem. Firmy stawiają na najlepsze powierzchnie. Wolumen najmu w pierwszych miesiącach roku zdominowany był przez nowe umowy, z tym umowy przednajmu. W efekcie kurczenia się dostępnej powierzchni w centralnym obszarze aglomeracji, jak przewiduje Walter Herz, w następnych miesiącach prawdopodobnie będziemy mieć do czynienia ze wzrostem udziału renegocjacji w transakcjach najmu.

Nowe inwestycje w Warszawie tylko w planach   

– Charakterystyczny dla Warszawy jest pogłębiający się spadek aktywności deweloperów, który możemy obserwować już czwarty rok z rzędu. Dzieje się tak ze względu na uwarunkowania gospodarcze i geopolityczne oraz wysokie koszty budowy i obsługi kredytów. Niemniej, w ostatnich tygodniach na rynku warszawskim weszły do realizacji dwa nowe projekty. W budowie jest teraz 274 tys. mkw. powierzchni, trzykrotnie mniej niż w czasie hossy przed 2020 rokiem. W trakcie realizacji pozostaje m.in. The Bridge, Lixa, Vibe, czy Skyliner II. Do końca roku jest szansa na ukończenie budowy jedynie ponad 70 tys. mkw. biur – mówi Mateusz Strzelecki_Partner i Head of Tenant Representation w Walter Herz. – Podobna ilość powierzchni biurowych – 68 tys. mkw., m.in. w projektach Kreo i Mogilska 35, pozostaje na finiszu realizacji w Krakowie, największym regionalnym rynku w kraju – informuje.  

Jednocześnie, deweloperzy zwracają się w Warszawie w stronę modernizacji starszych obiektów oraz zastępowania ich nowoczesnymi budynkami jak Upper One, który stanie w miejscu wyburzanego właśnie Atrium. – Rosnąca ilość  uzyskanych pozwoleń i złożonych wniosków w ubiegłym roku wskazuje, że inwestorzy chcą zabezpieczyć możliwość startu kolejnych budów, przede wszystkim w centrum Warszawy – zauważa Mateusz Strzelecki.  

– W tym roku firmy ostrożniej podejmują decyzje o wynajmie. Kontraktowanych jest mniej dużych powierzchni. Najemcy zaczynają optymalizować koszt utrzymaniem biur, które mocno drożeją. Na rynku mamy do czynienia ze skokowym wzrostem kosztów eksploatacyjnych, które w przypadku niektórych nieruchomości mogą być wyższe nawet o 60 proc. – dodaje Mateusz Strzelecki.

Regiony z utrzymanym poziomem popytu

Na ośmiu największych rynkach regionalnych w Polsce w pierwszym kwartale tego roku wynajęte zostało łącznie 175 tys. mkw. To podobna ilość jak w kwartale poprzednim i o kilkanaście proc. lepszy wynik w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

W przeciwieństwie do Warszawy, w regionach wzrósł udział renegocjacji umów, a spadła ilość umów przednajmu w zawieranych transakcjach, mimo że w oddawanych w ostatnich latach budynkach dostępnych jest sporo biur.  

W ostatnich miesiącach współczynnik pustostanów na największych rynkach regionalnych lekko wzrósł i wynosi średnio około 16 proc. Najwięcej wolnych biur jest w Łodzi - ponad 20 proc. Wzrastająca ilość dostępnej powierzchni sprawia, że presja na podwyżki stawek czynszowych nie jest w regionach tak odczuwalna jak w Warszawie. – Niemniej, niewielki wzrost stawek czynszowych odnotowany został w tym roku w Krakowie, gdzie w pierwszym kwartale br. wynajęte zostało o około 10 proc. więcej powierzchni niż w tym samym okresie 2022 roku. Na tym rynku przeważały nowe umowy najmu – zaznacza Mateusz Strzelecki.    

W ośrodkach regionalnych w pierwszym kwartale 2023 roku oddane zostało niespełna 70 tys. mkw. nowej powierzchni. Najwięcej, przeszło 46 tys. mkw. nowych biur weszło na rynek krakowski. We Wrocławiu ukończone zostało Centrum Południe 3, w Trójmieście – Officer, a w Krakowie – Ocean Office Park B i Fabryczna Office Park B5. Tymczasem w Warszawie nie został oddany w tym czasie żaden nowy budynek.

W regionach ubywa powierzchni w budowie. W trakcie realizacji są projekty, w których oddane zostanie łącznie około 530 tys. mkw.  Najwięcej metrów biurowych pozostaje w realizacji we Wrocławiu – ok. 150 tys. mkw. i Katowicach – ok. 130 tys. mkw.  

Walter Herz